Województwo małopolskie

Powierzchnia województwa małopolskiego wynosi 15 182 km2. Według danych z dnia 31 grudnia 2017 roku liczba jego mieszkańców to 3 391 400 mln osób, natomiast gęstość zaludnienia wynosi 223,4 os./km2. Siedziba wojewody i sejmiku mieści się w Krakowie. Województwo zlokalizowane jest w części południowej Polski, graniczy z województwem podkarpackim, świętokrzyskim i śląskim oraz ze Słowacją.

Podział administracyjny województwa małopolskiego obejmuje 3 miasta na prawach powiatów: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, chrzanowski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tarnowski, tatrzański, wadowicki oraz wielicki.

            Przez obszar małopolski przebiega autostrada A4, droga krajowa nr 94, 7, 44, 49, 52, 73, 75, 79, 87 oraz drogi ekspresowe S1 i S7.

            Na obszarze małopolski znajduje się 6 parków narodowych: Babiogórski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy oraz niewielki fragment Magurskiego Parku Narodowego. Na terenie znajduje się 11 parków krajobrazowych: Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, Park Krajobrazowy Beskidu Małego, Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, Dłubniański Park Krajobrazowy, Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, Park Krajobrazowy Pasma Brzanki, Tenczyński Park Krajobrazowy, Rudniański Park Krajobrazowy oraz Popradzki Park Krajobrazowy. Na terenie województwa występują surowce mineralne takie jak ropa naftowa (obszar Gorlic), węgiel kamienny (okolice Libiąża i Brzeszcza), soli kamiennej (Wieliczka i Bochnia).

Do zabytków, które warto zobaczyć w tej części Polski zaliczyć należy: Rynek Główny w Krakowie na którym znajduje się Kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa oraz Sukiennice. Warto udać się na Wawel by podziwiać zabytek kultury renesansowej – Zamek Królewski, którego dziedziniec posiada charakterystyczne arkadowe krużganki. Warto pojechać do Wieliczki, aby zobaczyć Kopalnię Soli, albo do Bochni. Godne polecenia są rekonstrukcje grodu warownego w Grybowie, Zamek Pieskowa Skała w Sułoszowej, Zamek Dunajec w Niedzicy, Zamek w Wiśniczu, Park Miniatur Świat Marzeń w Wadowicach, Park Rozrywki Zatorland. Planując zakupy w Krakowie można wybrać się do Galerii Kraków, Galerii Bronowice, Bonarki oraz Galerii Plaza. Jedna z największych sal koncertowych Krakowa znajduje się w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, która zlokalizowana jest przy ulicy Zwierzynieckiej. Posiada 693 miejsca siedzące. Dzięki stylowym kasetonom sufitowym i złoconym kolumnom posiada charakterystyczny wystrój nawiązujący do lat trzydziestych. Całkowita powierzchnia użytkowa filharmonii wynosi 4550 m².

W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbywają się wystawy, koncerty, bankiety, konferencje i spektakle. W budynku znajdują się 3 główne sale: kameralna, teatralna oraz audytoryjna. Powstały wokół centrum układ komunikacyjny obejmuje parking podziemny przeznaczony dla 360 samochodów (dwupoziomowy), terminal autobusowy i mikrobusowy, parki naziemne oraz plac przeznaczony dla wozów transmisyjnych. Ponadto dojazd do ICE Kraków z lotniska lub z dworca jest krótki. Na terenie Krakowa mieści się Tauron Arena Kraków – obiekt w którym odbywają się m.in. imprezy kulturalne i sportowe. Hala widowiskowo – sportowa została oddana do użytku w 2014 roku. Jej powierzchnia to ponad 61 000 m2, powierzchnia płyty głównej hali to ponad 4 500 000 m2, a małej hali to ponad 1 700 000 m2.  Na jego obszarze znajdują się restauracje oraz dwie sale konferencyjne.

            Do niedawna charakterystyczną budowlą Krakowa, która była rozpoznawalnym elementem krajobrazu okolicy ronda Mogilskiego był popularnie zwany “Szkieletor”. Choć w zamyśle autorów miał się stać krakowskim wieżowcem rodem z Manhattanu, to  tak naprawdę stanowił element szpecący miasto, ponieważ z powodu braku funduszy jego budowa nie została ukończona. Do chwili obecnej budynek to była 24 kondygnacyjna żelbetowa konstrukcja. Od niedawna trwają prace budowlane nad przekształceniem tej budowli w tzw. kompleks pięciu biurowców – Unity Centre, którego głównym elementem będzie Unity Tower – o wysokości 102,5 m.