Czarna

Czarna to wieś położona w zachodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie dębickim, siedziba gminy Czarna. Podlegają jej: Borowa, Chotowa, Czarna, Głowaczowa, Golemki, Grabiny, Jaźwiny, Podlesie, Przeryty Bór, Przyborów, Róża, Stara Jarząbka, Stary Jawornik, Żdżary. Przez Czarną przepływa rzeka o nazwie Czarny Potok, to właśnie dzięki niej miejscowość nosi nazwę Czarna. We wsi jest przystanek kolejowy Czarna Tarnowska na linii kolejowej Tarnów-Dębica. Czarna liczy sobie 3 tysiące mieszkańców.

W miejscowości możemy znaleźć cmentarz wojenny. Znajdują się tu także ruiny radzieckiej bazy wojskowej, gdzie na terenach leśnych w latach 1985-1993 stacjonowali żołnierze radzieccy. W skład bazy wchodziły m. in. baraki, blok mieszkalny, koszary, schrony, baza techniczna i samochodowa, podziemne zbiorniki na paliwo. Była to ostatnia baza radziecka, która powstała w Polsce i jedyna po prawej stronie Wisły.

Ponadto, w Czarnej znajdują się drewniane budynki mieszkalne o zabytkowym charakterze, a także kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz zabytkowy ołtarz.

Znajdziemy tu także budynek biblioteki oraz posterunek policji, a także skład budowlany DrewBud.